Rotary shaft seal OAS-28X43X7-FPM
Part number : OAS-28X43X7-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X43X7-FPM  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 43 mm and a thickness of 7 mm. It is made of FPM.
  12 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X43X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X43X7-NBR
Oil filled plain bronze bush - BNZ8-16-10 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ8-16-10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    43  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    13  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description