Rotary shaft seal OAS-28X40X6-FPMSS
Part number : OAS-28X40X6-FPMSS
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X40X6-FPMSS  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPMSS.
  31 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6306 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6306
jonc d'arrêt - BR40-INA INA
JONC D'ARRÊT BR40-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPMSS
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    10  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description