Rotary shaft seal OAS-28X39X9-NBR
Part number : OAS-28X39X9-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X39X9-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 39 mm and a thickness of 9 mm. It is made of NBR.
  10 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61906-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 61906-SKF
Lock nut - KM02 GEN
LOCK NUT KM02
Rotary shaft seal - OA-28X39X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-28X39X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    39  MM
  • THICKNESS
    9  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description