Rotary shaft seal OAS-28X35X5-NBR
Part number : OAS-28X35X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-28X35X5-NBR  has an inner diameter of 28 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Lock nut - KM03 GEN
LOCK NUT KM03
Rotary shaft seal - OAS-28X35X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X35X4-NBR
Drawn cup roller clutches - HF3020 GEN
DRAWN CUP ROLLER CLUTCHES HF3020
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    28  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description