Rotary shaft seal OAS-27X42X10-NBR
Part number : OAS-27X42X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-27X42X10-NBR  has an inner diameter of 27 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-28X47X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X47X7-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-25 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-25
Deep groove ball bearing - 98305 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 98305
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    27  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description