Rotary shaft seal OAS-260X290X16-NBR
Part number : OAS-260X290X16-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-260X290X16-NBR  has an inner diameter of 260 mm, an outer diameter of 290 mm and a thickness of 16 mm. It is made of NBR.
  29 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X35X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    260  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    290  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    380  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description