Rotary shaft seal OAS-260X290X15-NBR
Part number : OAS-260X290X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-260X290X15-NBR  has an inner diameter of 260 mm, an outer diameter of 290 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
SIMILAR REFERENCE IN STOCK
Rotary shaft seal - OAS-260X290X15-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-260X290X15-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    260  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    290  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    346  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description