Rotary shaft seal OAS-25X41.500X6-NBR
Part number : OAS-25X41.500X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-25X41.500X6-NBR  has an inner diameter of 25 mm, an outer diameter of 41.5 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-SKF
Rotary shaft seal - OAS-25X41.25X6-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X41.25X6-NBR
Oil filled flanged bronze bush - BNZF32-42-48-5-32 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF32-42-48-5-32
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    25  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    41.5  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description