Rotary shaft seal OAS-24X52X7-NBR
Part number : OAS-24X52X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-24X52X7-NBR  has an inner diameter of 24 mm, an outer diameter of 52 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6305-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6305-SKF
Ball - BA-4.76-ACIER GEN
BALL BA-4.76-ACIER
Rotary shaft seal - OAS-18X29X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X29X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    24  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    52  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    16  G
  • PACKAGING
    1
Description