Rotary shaft seal OAS-220X250X15-NBR
Part number : OAS-220X250X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-220X250X15-NBR  has an inner diameter of 220 mm, an outer diameter of 250 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 61840-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 61840-2RS
Bearing inner race - LRB243020-IKO IKO
BEARING INNER RACE LRB243020-IKO
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    220  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    250  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    274  G
  • PACKAGING
    1
Description