Rotary shaft seal OAS-20X45X8-NBR
Part number : OAS-20X45X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X45X8-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 45 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-20X46X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-20X46X8-NBR
Deep groove ball bearing - 6204 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204
Internal circlip - CIRCLIP-INT-45-0-0 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-45-0-0
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    45  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    16  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description