Rotary shaft seal OAS-20X40X7-NBR-NAK
Part number : OAS-20X40X7-NBR-NAK
NAK
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X40X7-NBR-NAK  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X35X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-C-C3-FAG FAG
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-C-C3-FAG
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • N° EAN13
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description