Rotary shaft seal OAS-20X40X10-NBR
Part number : OAS-20X40X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X40X10-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  47 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X52X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X52X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6204-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-SKF
Thrust washer - LS3552 GEN
THRUST WASHER LS3552
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description