Rotary shaft seal OAS-20X37X10-NBR
Part number : OAS-20X37X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-20X37X10-NBR  has an inner diameter of 20 mm, an outer diameter of 37 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  11 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-17X28X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-17X28X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203
Thrust washer - AS1528-INA INA
THRUST WASHER AS1528-INA
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    20  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    37  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    12  G
  • PACKAGING
    1
Description