Rotary shaft seal OAS-19X40X7-NBR
Part number : OAS-19X40X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-19X40X7-NBR  has an inner diameter of 19 mm, an outer diameter of 40 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  33 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-18X32X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X32X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-2RS-3-4 GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RS-3-4
Ball - BA-2-INOX GEN
BALL BA-2-INOX
2 2
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    19  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    40  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description