Rotary shaft seal OAS-190X215X16-NBR
Part number : OAS-190X215X16-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-190X215X16-NBR  has an inner diameter of 190 mm, an outer diameter of 215 mm and a thickness of 16 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 33206 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 33206
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
Rotary shaft seal - OAS-65X90X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-65X90X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    190  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    215  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    245  G
  • PACKAGING
    1
Description