Rotary shaft seal OAS-18X35X8-NBR
Part number : OAS-18X35X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-18X35X8-NBR  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 35 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-38X72X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-38X72X10-NBR
Internal circlip - CIRCLIP-INT-72 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-72
Deep groove ball bearing - 98204 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 98204
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    35  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    9  G
  • PACKAGING
    1
Description