Rotary shaft seal OAS-18X24X4-FPM
Part number : OAS-18X24X4-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-18X24X4-FPM  has an inner diameter of 18 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 4 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Thrust washer - AS1226 GEN
THRUST WASHER AS1226
Rotary shaft seal - OAS-18X24X4-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X24X4-NBR
Tapered roller bearing - 30208-M-TIMKEN TIMKEN
TAPERED ROLLER BEARING 30208-M-TIMKEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    18  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description