Rotary shaft seal OAS-17X42X7-NBR
Part number : OAS-17X42X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17X42X7-NBR  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 42 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  36 parts in stock (22 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X42X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X42X7-NBR
Thrust washer - AS2035 GEN
THRUST WASHER AS2035
Deep groove ball bearing - DG1742-RS-C3-JTEKT JTEKT
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING DG1742-RS-C3-JTEKT
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    42  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    15  G
  • PACKAGING
    1
Description