Rotary shaft seal OAS-17X37X7-NBR
Part number : OAS-17X37X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17X37X7-NBR  has an inner diameter of 17 mm, an outer diameter of 37 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  48 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Drawn cup needle roller bearing - TA2025Z-IKO IKO
DRAWN CUP NEEDLE ROLLER BEARING TA2025Z-IKO
Rotary shaft seal - OAS-15X30X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-15X30X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    37  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    11  G
  • PACKAGING
    1
Description