Rotary shaft seal OAS-170X200X15-NBR
Part number : OAS-170X200X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-170X200X15-NBR  has an inner diameter of 170 mm, an outer diameter of 200 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  27 parts in stock (20 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-150 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-150
O-Ring seal - OR-220X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-220X3-NBR70
Deep groove ball bearing - 16024-ZEN ZEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16024-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    170  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    200  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    184  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description