Rotary shaft seal OAS-17.40X30X7-NBR
Part number : OAS-17.40X30X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-17.40X30X7-NBR  has an inner diameter of 17.4 mm, an outer diameter of 30 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6204-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6204-SKF
Rotary shaft seal - OAS-28X40X8-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-28X40X8-FPM
Wave spring washer - WSW-34.320-26.700-0.380-SS GEN
WAVE SPRING WASHER WSW-34.320-26.700-0.380-SS
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    17.4  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    30  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    5  G
  • PACKAGING
    1
Description