Rotary shaft seal OAS-16X25X7-NBR
Part number : OAS-16X25X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-16X25X7-NBR  has an inner diameter of 16 mm, an outer diameter of 25 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (13 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-18X32X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-18X32X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6203-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6203-2RSH-SKF
Lock nut - KM4-SKF SKF
LOCK NUT KM4-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    16  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description