Rotary shaft seal OAS-160X185X10-NBR
Part number : OAS-160X185X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-160X185X10-NBR  has an inner diameter of 160 mm, an outer diameter of 185 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  34 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-55X68X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-55X68X8-NBR
Lock washer - MB15-SKF SKF
LOCK WASHER MB15-SKF
Deep groove ball bearing - 61832-ZEN ZEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 61832-ZEN
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    160  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    185  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    104  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description