Rotary shaft seal OAS-155X180X14-NBR
Part number : OAS-155X180X14-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-155X180X14-NBR  has an inner diameter of 155 mm, an outer diameter of 180 mm and a thickness of 14 mm. It is made of NBR.
  8 to 10 days (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6007-2RS1-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6007-2RS1-SKF
O-Ring seal - OR-205X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-205X3-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    155  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    180  MM
  • THICKNESS
    14  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    136  G
  • PACKAGING
    1
Description