Rotary shaft seal OAS-150X180X16-NBR
Part number : OAS-150X180X16-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-150X180X16-NBR  has an inner diameter of 150 mm, an outer diameter of 180 mm and a thickness of 16 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-45X65X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X65X10-NBR
Deep groove ball bearing - 16024 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16024
Thrust washer - TWB1828 GEN
THRUST WASHER TWB1828
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    150  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    180  MM
  • THICKNESS
    16  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    168  G
  • PACKAGING
    1
Description