Rotary shaft seal OAS-14X28X4-NBR
Part number : OAS-14X28X4-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-14X28X4-NBR  has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 4 mm. It is made of NBR.
  19 parts in stock (13 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6200-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 6200-ZZ
Oil filled flanged bronze bush - BNZF14-20-25-3-14 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF14-20-25-3-14
O-Ring seal - OR-32X3-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-32X3-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    4  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    3  G
  • PACKAGING
    1
Description