Rotary shaft seal OAS-14X24X7-NBR
Part number : OAS-14X24X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-14X24X7-NBR  has an inner diameter of 14 mm, an outer diameter of 24 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-25X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-25X35X7-NBR
Deep groove ball bearing - 6205-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-C3-SKF
Ball - BA-5.50 GEN
BALL BA-5.50
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    14  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    24  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    4  G
  • PACKAGING
    1
Description