Rotary shaft seal OAS-130X160X12-NBR
Part number : OAS-130X160X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-130X160X12-NBR  has an inner diameter of 130 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (10 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30218 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30218
Rotary shaft seal - OAS-40X62X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-40X62X10-NBR
Lock washer - MB12-SKF SKF
LOCK WASHER MB12-SKF
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    130  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    127  G
  • PACKAGING
    1
Description