Rotary shaft seal OAS-12X28X6-NBR
Part number : OAS-12X28X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-12X28X6-NBR  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 28 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-12X22X5-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X22X5-NBR
Deep groove ball bearing - 6001-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6001-SKF
Oil filled flanged bronze bush - BNZF17-25-32-4-17 GEN
OIL FILLED FLANGED BRONZE BUSH BNZF17-25-32-4-17
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    28  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    6  G
  • PACKAGING
    1
Description