Rotary shaft seal OAS-12X25X5-FPM
Part number : OAS-12X25X5-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-12X25X5-FPM  has an inner diameter of 12 mm, an outer diameter of 25 mm and a thickness of 5 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
logo_delivery Last departure in
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6205-C3-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 6205-C3-SKF
O-Ring seal - OR-250X3-NBR80 GEN
O-RING SEAL OR-250X3-NBR80
Thrust washer - AS0619 GEN
THRUST WASHER AS0619
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    12  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    25  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    40  G
  • PACKAGING
    1
Description