Rotary shaft seal OAS-120X160X15-NBR
Part number : OAS-120X160X15-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-120X160X15-NBR  has an inner diameter of 120 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 15 mm. It is made of NBR.
  18 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-120X160X15-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-120X160X15-NBR
Tapered roller bearing - 30218 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30218
Oil filled plain bronze bush - BNZ55-65-65 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ55-65-65
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    120  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    15  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    175  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description