Rotary shaft seal OAS-120X160X13-NBR
Part number : OAS-120X160X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-120X160X13-NBR  has an inner diameter of 120 mm, an outer diameter of 160 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  28 parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32008-XA-FAG FAG
TAPERED ROLLER BEARING 32008-XA-FAG
Thrust washer - GS81208 GEN
THRUST WASHER GS81208
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    120  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    160  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    156  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description