Rotary shaft seal OAS-11X29X7-NBR
Part number : OAS-11X29X7-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-11X29X7-NBR  has an inner diameter of 11 mm, an outer diameter of 29 mm and a thickness of 7 mm. It is made of NBR.
  7 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6001-2RS-C3 GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6001-2RS-C3
Rotary shaft seal - OAS-12X28.50X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-12X28.50X7-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    11  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    29  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    8  G
  • PACKAGING
    1
Description