Rotary shaft seal OAS-115X140X13-NBR
Part number : OAS-115X140X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-115X140X13-NBR  has an inner diameter of 115 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6215 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 6215
Oil filled plain bronze bush - BNZ30-38-38 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ30-38-38
Rotary shaft seal - OAS-65X80X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-65X80X8-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    115  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    100  G
  • PACKAGING
    1
Description