Rotary shaft seal OAS-110X130X13-NBR
Part number : OAS-110X130X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-110X130X13-NBR  has an inner diameter of 110 mm, an outer diameter of 130 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  35 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6206-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6206-2RS
Rotary shaft seal - OAS-80X100X13-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-80X100X13-NBR
Lock nut - KM12 GEN
LOCK NUT KM12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    110  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    130  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    84  G
  • PACKAGING
    1
Description