Rotary shaft seal OAS-100X140X13-NBR
Part number : OAS-100X140X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-100X140X13-NBR  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
External circlip - CIRCLIP-EXT-25 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-25
O-Ring seal - OR-69.60X2.40-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-69.60X2.40-NBR70
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    115  G
  • PACKAGING
    1
Description