Rotary shaft seal OAS-100X140X12-NBR
Part number : OAS-100X140X12-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-100X140X12-NBR  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 140 mm and a thickness of 12 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (3 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 6004-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6004-2RS
Rotary shaft seal - OAS-45X65X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-45X65X8-NBR
Lock washer - MB9 GEN
LOCK WASHER MB9
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    140  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    122  G
  • PACKAGING
    1
Description