Rotary shaft seal OAS-100X130X12-FPM
Part number : OAS-100X130X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-100X130X12-FPM  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 130 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  12 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OA-100X130X12-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-100X130X12-NBR
Deep groove ball bearing - 16005 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16005
Internal circlip - CIRCLIP-INT-95 GEN
INTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-INT-95
3 3
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    130  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    110  G
  • PACKAGING
    1
Description