Rotary shaft seal OAS-100X120X13-NBR
Part number : OAS-100X120X13-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-100X120X13-NBR  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 13 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 31311 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 31311
Rotary shaft seal - OAS-65X85X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-65X85X10-NBR
Thrust washer - AS90120 GEN
THRUST WASHER AS90120
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    13  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    68  G
  • PACKAGING
    1
Description