Rotary shaft seal OAS-100X120X10-FPM
Part number : OAS-100X120X10-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OAS-100X120X10-FPM  has an inner diameter of 100 mm, an outer diameter of 120 mm and a thickness of 10 mm. It is made of FPM.
  2 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Rotary shaft seal - OAS-100X120X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-100X120X10-NBR
Deep groove ball bearing - 6006-2RS1-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 6006-2RS1-SKF
Lock nut - KM12 GEN
LOCK NUT KM12
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    100  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    120  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OAS
  • WEIGHT
    70  G
  • PACKAGING
    1
  • STANDARD
    No standard
Description