Rotary shaft seal OA-95X110X6-FPM
Part number : OA-95X110X6-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-95X110X6-FPM  has an inner diameter of 95 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 6 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 3201-ZZ GEN
Dust-tight
DEEP GROOVE BALL BEARING 3201-ZZ
O-Ring seal - OR-116X1.50-NBR70 GEN
O-RING SEAL OR-116X1.50-NBR70
E-clip - E-CLIP-10 GEN
E-CLIP E-CLIP-10
10 10
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    95  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    38  G
  • PACKAGING
    1
Description