Rotary shaft seal OA-90X105X10-NBR
Part number : OA-90X105X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-90X105X10-NBR  has an inner diameter of 90 mm, an outer diameter of 105 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  6 parts in stock (4 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16022 GEN
DEEP GROOVE BALL BEARING 16022
External circlip - CIRCLIP-EXT-88 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-88
Rotary shaft seal - OAS-90X105X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-90X105X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    90  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    105  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    43  G
  • PACKAGING
    1
Description