Rotary shaft seal OA-8X19X6-NBR
Part number : OA-8X19X6-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-8X19X6-NBR  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 19 mm and a thickness of 6 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (15 hours ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RS
Rotary shaft seal - OAS-8X19X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-8X19X7-NBR
E-clip - E-CLIP-4 GEN
E-CLIP E-CLIP-4
4 4
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    19  MM
  • THICKNESS
    6  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    2  G
  • PACKAGING
    1
Description