Rotary shaft seal OA-8X16X7-EPDM
Part number : OA-8X16X7-EPDM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-8X16X7-EPDM  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 7 mm. It is made of EPDM.
  40 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RSH-SKF SKF
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RSH-SKF
Rotary shaft seal - OAS-8X16X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-8X16X7-FPM
E-clip - E-CLIP-7 GEN
E-CLIP E-CLIP-7
7 7
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    7  MM
  • MATERIAL
    EPDM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description