Rotary shaft seal OA-8X16X5-NBR
Part number : OA-8X16X5-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-8X16X5-NBR  has an inner diameter of 8 mm, an outer diameter of 16 mm and a thickness of 5 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (1 day ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 608-2RS GEN
Waterproof
DEEP GROOVE BALL BEARING 608-2RS
Rotary shaft seal - OAS-26X35X7-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-26X35X7-NBR
Oil filled plain bronze bush - BNZ8-12-6 GEN
OIL FILLED PLAIN BRONZE BUSH BNZ8-12-6
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    8  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    16  MM
  • THICKNESS
    5  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    1  G
  • PACKAGING
    1
Description