Rotary shaft seal OA-85X110X12-FPM
Part number : OA-85X110X12-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-85X110X12-FPM  has an inner diameter of 85 mm, an outer diameter of 110 mm and a thickness of 12 mm. It is made of FPM.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30207 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30207
External circlip - CIRCLIP-EXT-55 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-55
Rotary shaft seal - OA-180X215X16-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-180X215X16-FPM
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    85  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    110  MM
  • THICKNESS
    12  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    91  G
  • PACKAGING
    1
Description