Rotary shaft seal OA-73X95X10-NBR
Part number : OA-73X95X10-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-73X95X10-NBR  has an inner diameter of 73 mm, an outer diameter of 95 mm and a thickness of 10 mm. It is made of NBR.
  29 parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 32015 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 32015
Bearing inner race - IR65-73-35 GEN
BEARING INNER RACE IR65-73-35
Rotary shaft seal - OAS-74X95X10-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-74X95X10-NBR
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    73  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    95  MM
  • THICKNESS
    10  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    45  G
  • PACKAGING
    1
Description