Rotary shaft seal OA-70X85X8-FPM
Part number : OA-70X85X8-FPM
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-70X85X8-FPM  has an inner diameter of 70 mm, an outer diameter of 85 mm and a thickness of 8 mm. It is made of FPM.
  5 parts in stock (2 days ago )
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Deep groove ball bearing - 16014-SKF SKF
DEEP GROOVE BALL BEARING 16014-SKF
Rotary shaft seal - OA-38X50X7-FPM GEN
ROTARY SHAFT SEAL OA-38X50X7-FPM
Lock nut - KM7-SKF SKF
LOCK NUT KM7-SKF
  • INSIDE DIAMETER
    70  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    85  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    FPM
  • WEIGHT
    34  G
Description