Rotary shaft seal OA-60X90X8-NBR
Part number : OA-60X90X8-NBR
GEN
Description
The Rotary Shaft Seal with the reference OA-60X90X8-NBR  has an inner diameter of 60 mm, an outer diameter of 90 mm and a thickness of 8 mm. It is made of NBR.
  50+ parts in stock (2 days ago )
Quantity Price
For more information, please request a quote
Added
product_sheet product_sheet product_sheet
product_sheet_padlockSecure payment
Need help or advice?
CUSTOMERS ALSO BOUGHT
Tapered roller bearing - 30209 GEN
TAPERED ROLLER BEARING 30209
Rotary shaft seal - OAS-60X90X8-NBR GEN
ROTARY SHAFT SEAL OAS-60X90X8-NBR
External circlip - CIRCLIP-EXT-40 GEN
EXTERNAL CIRCLIP CIRCLIP-EXT-40
TECHNICAL DATA
  • BRAND
  • INSIDE DIAMETER
    60  MM
  • OUTSIDE DIAMETER
    90  MM
  • THICKNESS
    8  MM
  • MATERIAL
    NBR
  • TYPE
    OA
  • WEIGHT
    44  G
  • PACKAGING
    1
Description